4 питання для співбесіди з креативними та нестандартними здобувачами(за мотивами книги Адама Гранта)
Протягом багатьох років Грант збирав інформацію та проводив співбесіди з тими, кого він називає "оригіналами". У своїй новій книзі "Оригінали" він пропонує ставити чотири особливі питання, що виявляють три якості, властиві людям з нестандартним типом мислення. Він упевнений, що саме ці люди можуть порушити звичний ритм життя будь-якої компанії.
Запитання №1. Як би ви покращили нашу співбесіду?
Якщо кандидату щось не подобається, чи він готовий сказати про це? Чи може він запропонувати способи покращити недосконалий процес? Наскільки чесним може бути? За словами Гранта, це питання дозволяє оцінити здібності кандидата та зрозуміти, як він мислить.
"Це шанс дізнатися, наскільки ваш співрозмовник схильний ділитися своєю не надто приємною, але корисною та необхідною думкою", - пояснює Грант. - "Відповідь свідчить про її здатність та прагнення змінювати світ навколо себе".
Запитання №2. Розкажіть про організаційне правило, яке здалося вам безглуздим. У чому була його суть? Що ви зробили з ним і яким був результат?
І знову, дивіться, наскільки претендент готовий відкрито говорити про проблеми, чи ігнорує їх лише тому, що боїться чи не хоче завантажувати себе зайвою роботою. Компанії не принесе жодної користі кандидат, який втече за перших невдач і проблем, не спробувавши їх вирішити.
Ось приклад хорошої відповіді: "Коли я дізнався про це правило, я подумав, що воно не має сенсу. Я спробував дізнатися, як воно було створено і чому все ще існувало в тому вигляді. Я поговорив з колегами, які працювали в компанії довше за мене , і попросив розповісти, у якій ситуації з'явилося правило. Вони не знали, і я звернувся до керівництва. коригування. У відповідь мені доручили створити комітет, який зайнявся переглядом правила.
Запитання №3. Чому нам не варто вас наймати?
Кожна успішна людина знає свої недоліки і здатна інтерпретувати їх у гідності.
Адекватна самокритика, вміння над собою посміятися та визнавати свої помилки – ознаки адекватної самооцінки та відповідного співробітника.
Запитання №4. Припустимо, ви вступили на посаду. Про що ви запитаєте насамперед і до кого звернетеся?
Схожі питання – «Як організуєте свій перший робочий день?» « Що найважливіше, на Вашу думку, необхідно зробити насамперед?» За словами Гранта, новачки завжди навчаються у процесі. Люди з нестандартним типом мислення виділяються з натовпу тим, що ставлять питання, які ніхто до цього не ставив.
"Вислуховуючи співрозмовника, відзначайте для себе питання, що мають на увазі відкрите обговорення, а також наявність бажання черпати інформацію з різних джерел", - радить Грант.
Аналізуючи питання та кращі джерела інформації, ви також можете зрозуміти, чи має кандидат задатки лідера. Наприклад, Річард Бренсон, який, на загальну думку, має нестандартне мислення, знає, що лідер повинен вміти ставити правильні питання і висувати нові ідеї. У своєму пості на LinkedIn Бренсон пише про те, як важливо дізнаватися про нових колег якомога більше, починаючи з перших днів роботи:
"Не ставте практичні питання. Спробуйте дізнатися, що вони за люди. Так ви отримаєте найприродніше уявлення про культуру компанії".
Після цього Бренсон радить усе записати.
"Ви можете взяти блокнот, як це роблю я, або використовувати iPhone. Просто запишіть все, що почули, а також свої висновки щодо цього", - пише Бренсон. - "Тепер у вас у руках є безцінне джерело інформації, від якої можна буде відштовхнутися, висуваючи ідеї щодо покращення робочого простору".